خانه / مقالات نقاشی ساختمان / پوسته پوسته شدن رنگ-مشکلی شایع در نقاشی
پوسته پوسته شدن رنگ-مشکلی شایع در نقاشی
پوسته پوسته شدن رنگ-مشکلی شایع در نقاشی

پوسته پوسته شدن رنگ-مشکلی شایع در نقاشی

پوسته پوسته شدن رنگ-مشکلی شایع در نقاشی

در این مقاله سایت نقاشی ساختمان به بررسی مشکل پوسته پوسته شدن رنگ و همچنین روش های موجود جهت رفع این مشکل ذکر شده است.

مشکلات پوسته پوسته شدن رنگ شامل مواردی همچون: برآمدگی رنگ روی چوب، ماندن جای قلم روی سطح، مات شدن رنگ، پوسته پوسته شدن رنگ، نمایش رنگ قبلی، به وجود آمدن حباب در سطح، ایجاد چین و چروک و …

برآمدگی رنگ روی چوب:

این برآمدگی ها در اندازه های مختلف بروز داده میشود و بیشتر در نواحی بیرونی چوب رخ می دهد، دلیل اصلی این مشکل وجود رطوبت در چوب و یا سطح آن می باشد.

 

برآمدگی چوب:

فصل ایده ال برای رنگ آمیزی چوب ماه های آخر تابستان می باشد در صورتی که شرایط ممکن نبود در آب و هوایی گرم و بدون رطوبت کار را انجام دهید.

راه حل:

جهت رفع برآمدگی در ابتدا با دستمال تر و خشک سطح برآمده را بردارید سپس با استفاده از بتونه محل خالی را با پر کننده سطح پر کرده و پوشش رنگی مربوط به چوب را اعمال کنید.

 

جای قلم مو بر روی سطح:

این مشکل در رنگ های پایانی دیده می شود. دلیل ایجاد آن نیز، ساییدن نا مناسب سطح رنگ قدیمی، کاربرد نامناسب و یا استفاده از قلم مو های کم کیفیت است.

 

جلوگیری از ایجاد جای قلم مو بر روی سطح:

ابتدا رنگ قبلی را از روی سطح پاک کنید، مطمئن شوید که سطح قدیمی را به خوبی ساییده باشید. رنگ را به صورت صاف و یکدست اعمال کنید و سعی کنید از  قلم مو های با کیفیت استفاده کنید.

 

راه حل رفع جای قلم مو:

اجازه دهید رنگ به مدت چند روز سخت شود. اگر چه ممکن است به نظر بعد از چند ساعت رنگ خشک شود ولی بهتر است چند روز صبر کنید تا رنگ کاملا خشک گردد. ناحیه ی مورد نظر را با یک دستمال تر و خشک بسایید.

 

رنگ مات و گرفته می باشد:

این مشکل زمانی اتفاق می افتد که تینر به درستی به کار نرفته باشد، سطح به خوبی با بتونه یا سایر پوشش ها پوشیده نشده باشد، رنگ زیری خشک نشده و یا پوشش نهایی بیش از حد با براش رنگ شده باشد.

 

جلوگیری از مات شدن رنگ:

ابتدا سطح را به خوبی بسایید. سپس زمان کافی به پوشش زیرین بدهید تا خشک شود. از تینر در رنگ های براق استفاده نکنید و زمانی که هوا شرجی و یا سرد باشد رنگ آمیزی نکنید.

 

نقاشی ساختمان – پوسته پوسته شدن رنگ-مشکلی شایع در نقاشی

 

راه حل رفع رنگ مات شده:

اجازه دهید رنگ خشک شود، سپس سطح را به آرامی با یک دستمال ظریف بسایید، گرد و خاک را از آن بگیرید و یک لایه ی جدید از رنگ روی آن اعمال کنید.

 

پوسته پوسته شدن رنگ:

پوسته پوسته شدن رنگ معمولا به خاطر آماده سازی ضعیف و یا استفاده ی نادرست از بتونه است. معمولا چند هفته طول می کشد تا پوسته پوسته شدن رنگ خود را نشان دهد و معمولا نواحی کوچکی از سطح را درگیر می سازد.

 

راه حل ایجاد پوسته پوسته شدن رنگ:

ابتدا سطح را به طور کامل تمیز کرده و آماده کنید. اگر به چوب خالص رسیدید، ابتدا از بتونه ی مناسب استفاده کنید.

 

راه حل رفع پوسته پوسته شدن رنگ:

اگر پوسته پوسته شدن اتفاق افتاد، ابتدا تمامی این نواحی را بخراشید تا به یک سطح صافی برسید، بعد این سطوح را با یک پر کننده ی مناسب پر کنید و دوباره آن را رنگ بزنید. اما اگر نواحی پوسته پوسته شده زیاد بود، مجبورید تمامی این سطوح را بخراشید و دوباره از اول رنگ کنید.

 

نمایش رنگ پیشین:

این موضوع معمولا زمانی اتفاق می افتد که رنگ نازکی روی نواحی تیره زده شده و رنگ قبلی یا پیش زمینه خودنمایی کند. البته این موضوع می تواند به خاطر عدم استفاده درست از پوشش های زیرین مناسب نیز باشد.

 

جلوگیری از نمایش رنگ قبلی:

برای جلوگیری از این موضوع، باید از پوشش زیری مناسب استفاده شود. مطمئن شوید که رنگ را مطابق دستورالعمل های شرکت سازنده مخلوط کرده اید. سعی کنید پوشش نهایی را زیاد براش نکنید.

 

راه حل رفع نمایش رنگ قبلی:

برای حل این مشکل اگر نیاز بود می توانید از پوشش های بالایی اضافی نیز استفاده کنید.

 

نقاشی ساختمان – پوسته پوسته شدن رنگ-مشکلی شایع در نقاشی

 

 

ایجاد حباب در سطح

این مشکل معمولا در رنگهای براق و درخشنده رخ می دهد. ممکن است به خاطر وجود گرد و غبار بر روی سطح بوده باشد و یا اینکه به خاطر برس باشد.

 

جلوگیری از حباب حباب شدن سطح

مطمئن شوید که سطح تمیز و عاری از هرگونه گرد و خاک باشد. بعد از تراشیدن و یا ساییدن، بتونه، پوشش زیری و پوشش بالایی را بر روی سطح اعمال کنید. توجه ویژه ای بر روی گوشه ها داشته باشید.

 

راه حل رفع حباب حباب شدن سطح

اجازه دهید رنگ برای چند روز خشک شود، حتی اگر رنگ بعد از چند ساعت خشک به نظر رسید باز هم زمان کافی برای خشک شدن را به رنگ بدهید. نواحی مورد نظر را بسایید و با آب تمیز بشویید. سپس آن را کاملا خشک کنید و یک لایه ی جدیدی از رنگ روی آن اعمال کنید.